Hraboši působí zmatek evoluční genetice

 

(Voles Throw Evolutionary Genetics Into Disarray – CM 9, 10/2006)

 

Copak se to děje s hraboši? Tyhle chlupaté kuličky s očkama jako korálky, krátkými ocásky a malými oušky hýbou evolučním genetikům žlučí. Tisková zpráva z Purdueovy univerzity (Main, 2006) konstatuje, že „Výzkumný tým Purdueovy univerzity dokázal, že hraboš, myšovitý  hlodavec, je nejen nejrychleji se vyvíjejícím savcem, avšak také skrývá mnoho záhadných genetických rysů, jež zpochybňují současné chápání vědy“ a jsou „záhadou evoluce“ s „mnoha bizarními rysy“, totiž:

-         počty chromozomů sahají od 17 do 64 podle jednotlivých druhů hraboše.

-         Chromozomy X u některých druhů zahrnují 20% genomu.

-         Některé samičky vykazují značný podíl samčího chromozomu Y

-         U některých druhů mají samci a samičky různý počet chromozomů

-         Přes širokou škálu genotypů vypadají všichni hraboši v podstatě stejně (fenotyp). Některé druhy vypadají tak identicky, že je nutná analýza DNA, aby je odlišila. 

 

Proč se tu jedná o evoluční záhadu? „Studie se zaměřuje na 60 druhů hrabošího rodu Microtus, jenž se vyvinul za posledních 500 000 až 2 milióny let“, praví se v článku. „To značí, že se hraboši vyvíjejí 60-100krát rychleji než průměrný obratlovec, ve lhůtě, jak ji chápeme pro vytváření různých druhů.“ To ale není až tak podstatné jako to, že evolucionisté jsou nepoučitelnější než kdy jindy. Snad se dočkáme toho, že až se setkají s ještě více konfliktními fakty, začnou věřit v zázraky.  

 

Tato fakta též znamenají, že genetici rozumějí své věci tak málo jako na počátku svého bádání. Jak mohou existovat značně rozdílné genomy, jejichž výsledkem jsou identicky vypadající zvířata? Co doopravdy vypovídají genetické rozdíly o uspořádání individuí i populací? Proč by se malá chlupatá kulička vyvíjela 100krát rychleji než slon, opice či velryba, krysa nebo myš?

 

Oč byla evoluční teorie jednodušší, dokud neexistovala fakta!

 

Odkazy:

Main, D.M., 2006. Rodent´s bizarre traits deepen mystery of genetics, evolution.

Purdue News (Purdue University), posted 14 September.

http://news.uns.purdue.edu/UNS/html4ever/2006/060914DeWoodyVole.html

Zpět